پاداش استخراج شبکه لایت کوین نصف شد | عصرویرا – عصرویرا

در حال پردازش اطلاعات...
شرکت نوین پردازان آتیه عصر ویرا

پاداش استخراج شبکه لایت کوین نصف شد | عصرویرا

عصرویرا – ۲۰۱۹-۰۸-۰۶ ۱۷:۲۶:۲۶ –

بر اساس اطلاعات مرورگر لایت کوین که از اپراتور استخر استخراج BTC.com بدست آمده است، بلاک چین لایت کوین در روز دوشنبه ساعت ۱۰:۱۶ UTC به ارتفاع بلاک ۱،۶۸۰،۰۰۰ رسیده است.

این رویداد بزرگی برای استخراج گران محسوب می‌شود، زیرا شبکه لایت کوین به نحوی طراحی شده است تا در هر ۸۴۰،۰۰۰ بلاک (تقریباً هر چهار سال) پاداش استخراج ماینرهای آن نصف می‌شود.

لایت کوین پاداش استخراج ماینرها را نصف کرد

پس از نصف شدن یا هاوینگ، پاداش در هر بلاک از مقدار قبلی ۲۵ سکه به رقم فعلی یعنی ۱۲.۵ سکه لایت کوین کاهش یافته است.

با توجه به این نکته که در هر ۲.۵ دقیقه تقریباً یک بلاک در شبکه لایت کوین ایجاد می‌شود، بنابراین در هر ۲۴ ساعت تقریبا ۵۷۶ بلاک و ۷۲۰۰ سکه لایت کوین تولید و به بازار عرضه می‌شود، رقمی که نیمی از سطح عرضه قبلی یعنی ۱۴۴۰۰ سکه است.

در هنگام انتشار این خبر از مقدار کل ۸۴ میلیون سکه لایت کوین به طور مؤثر ۶۳ میلیون سکه در گردش هستند، با این حساب حدود ۲۱ میلیون سکه، به ارزش ۲ میلیارد دلار، بعنوان پاداش استخراج گران لایت کوین در نظر گرفته شده است که برای کسب آن در آینده با یکدیگر رقابت کنند.

از اوایل سال جاری، قیمت LTC بطرز چشمگیری از حدود ۳۰ دلار در ژانویه به ۱۲۰ دلار در ماه ژوئن افزایش، اما از ژوئن تاکنون به ۱۰۰ دلار کاهش یافته است.

موازی با افزایش قیمت پیش از هاوینگ، محاسبه نرخ هش و سختی استخراج در شبکه لایت کوین از اواخر دسامبر ۲۰۱۹ با رشد ۲۰۰ درصدی روبرو شده‌اند.

احتمالا فرایند نصف شدن پاداش روی میزان مشارکت در ماینینگ تاثیر بسزایی خواهد داشت، زیرا چندین دستگاه استخراج رقابت سختی برای تولید سکه‌های لایت کوین لازم برای جبران هزینه‌های برق مصرفی خواهند داشت.

براساس شاخص سود استخراج برگرفته از سایت f2pool، که یکی از بزرگترین استخرهای استخراج جهان بر اساس نرخ هش می‌باشد، سه استخراج گر برتر لایت کوین که متعلق به شرکت‌های InnoSilicon و FusionSilicon X6 هستند، قبل از پنجم آگوست بین ۵۵ تا ۶۰ درصد سود داشته اند.

سودآوری دیگر مدل‌های قدیمی مانند AntMiner L3 از شرکت Bitmain، پیش از این و با توجه به هزینه برق مصرفی (۰.۰۴ دلار در هر کیلووات ساعت) و قیمت لایت کوین پیش از نصف شدن، دارای نرخ سودآوری زیر ۵۰ درصد بودند.

ثابت نگه داشتن تمام فاکتورها و کاهش ۵۰ درصدی درآمد استخراج گران، برای آن دسته از استخراج گرانی که با مدل‌های قدیمی کار می‌کنند شاید منجر به کاهش سود خالص شود. به عنوان مثال شیکسینگ مائو (Shixing Mao)، بنیانگذار استخر f2pool، در پست منتشر شده در سایت Weibo گفت: “با توجه به هزینه برق ۰.۲۶ یوانی (معادل ۰.۰۳۷ دلار) برای هر کیلووات ساعت، بهتر است دستگاه‌های استخراج گری مانند +L3 از امشب خاموش شوند.”

منبع

 پاداش استخراج شبکه لایت کوین نصف شد | عصرویرا

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 13 =