رکوردشکنی قدرت محاسباتی بیت کوین با ورود 100 هزار ماینر جدید | عصرویرا – عصرویرا

در حال پردازش اطلاعات...
شرکت نوین پردازان آتیه عصر ویرا

رکوردشکنی قدرت محاسباتی بیت کوین با ورود ۱۰۰ هزار ماینر جدید | عصرویرا

عصرویرا – ۲۰۱۹-۰۸-۰۵ ۱۷:۲۶:۲۰ –

رکوردشکنی قدرت محاسباتی بیت کوین : براساس داده‌های بدست آمده از اپراتور خدمات ماینر سایت BTC.com، میانگین نرخ هش بیت کوین استخراج شده طی دو هفته اخیر به ۷۱.۴۳EH/s کویین‌تیلیون (quintillion) هش در ثانیه رسیده است، که از نرخ قبلی ۶۴.۴۹EH در ثانیه مربوط به تاریخ ۲۳ جولای بیشتر بوده است. این تغییر ناگهانی سطح در نتیجه تنظیم سختی استخراج نرخ هش‌ها در بلاک‌هایی با ارتفاع ۵۸۶،۶۷۲ در ساعت ۲:۵۲ به وقت محلی روز دوشنبه توسط بیت کوین بوده است که افزایشی معادل ۶.۹۴EH در ثانیه یا ۱۰.۷۸ درصد از اواسط ماه جولای را به همراه داشته است.

سختی استخراج بیت کوین معیاری برای سنجش سختی رقابت برای استخراج پاداش‌ها در بلاک چین بیت کوین است. نرم افزار بیت کوین در هر ۲۰۱۶ بلاک و طی ۱۴ روز یک بلاک جدید ایجاد می‌کند تا با این کار اطمینان حاصل کند که زمان تولید بلاک در چرخه بعدی حدود ۱۰ دقیقه بوده و سختی استخراج لازم حفظ شود.

اگر فرض کنیم تمام این ۶.۹EH قدرت محاسباتی افزوده (یا ۶.۹ میلیون ترا هش در هر ثانیه) از دستگاه‌های استخراج گر قدرتمند جدید اسیک (ASIC) مانند AntMiner S17 یا WhatsMiner M20S که به ترتیب تولید شرکت Bitmain و MicroBT هستند و دارای سرعت استخراجی معادل ۵۵TH در ثانیه می‌باشند، با این حساب در طی دو هفته گذشته بیش از ۱۰۰،۰۰۰ واحد از این دستگاه‌ها فعال شده‌اند. بعلاوه با توجه به این موضوع که قیمت پایه این دستگاه‌ها حداقل ۲،۰۰۰ دلار است، می‌توان گفت که درآمدی بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار به تولیدکنندگان این دستگاه‌ها اختصاص یافته است.

افزایش محبوبیت استخراج بیت کوین در حالی رخ می‌دهد که انتظار می‌رود رکورد قیمت بیت کوین به زودی شکسته شود و با شروع فصل بارانی در چین، هزینه‌های برق در استان‌های جنوب غربی این کشور که به تنهایی ۵۰ درصد از فعالیت‌های جهانی استخراج رمز ارزها را بر دوش می‌کشد، ارزانتر خواهد شد.

استخراج گران در کشور چین در اوایل سال جاری تخمین زده بودند که میزان نرخ هش بیت کوین در تابستان از مرز ۷۰EH/s عبور کند؛ چرا که در چندین مقطع زمانی نرخ هش بیت کوین قبلاً در ماه ژوئن از این سطح عبور کرده بود و حتی در اوایل ماه آگوست به ۸۰EH/s نیز رسیده بود.

با این حال، نخستین بار است که میانگین قدرت محاسبه در دو هفته توانسته است بالاتر از آستانه ۷۰EH/s باقی بماند و در نتیجه سختی استخراج بیت کوین نیز موفق به ثبت رکورد جدید ۱۰ تریلیونی شده است.

تحولات بازار استخراج بیت کوین

در میان افزایش تمایل به استخراج بیت کوین، تغییرات چشمگیری در بازار یعنی جایی که تولید کنندگان برتر در حال رقابت برای تولید تجهیزات قدرتمند تر هستند به وجود آمده است. به عنوان مثال؛ در اطلاعیه عرضه اولیه شرکت Bitmain در سال ۲۰۱۸، غول ماینینگ مستقر در پکن ادعا کرد که ۷۰ درصد از کل بازار را در اختیار خود دارد. این شرکت با رقابت تولیدکنندگان دیگری مواجه خواهد شد که به اعتقاد برخی قادر به تولید محصولات برتر با نرخ سودآوری بهتری هستند.

تحلیلگر سابق ماینینگ، مایکل ژونگ (Michael Zhong) که هم اکنون فارم های استخراج استارت‌آپی به نام Force Mine را اداره می‌کند، در مصاحبه ای با سایت CoinDesk گفت که براساس تجربه‌ای که دارد رتبه بندی ظرفیت تولید در بین محصولات پرچمدار سازندگان مهم چینی دستگاه‌های استخراج گر، در طول سال‌ها تغییر کرده است.

ژونگ افزود، از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ ، شرکت Bitmain با ماینرهای سری AntMiner S9 خود در صدر این لیست قرار داشته و پس از آن دستگاه‌های سری Avalon 8 شرکت Canaan جایگاه دوم را به خود اختصاص می‌دادند. در رتبه سوم همزمان شرکت‌‌های InnoSilicon ، Ebang و MicroBT که موسس آن مدیر طراحی سابق Bitmain بود، قرار داشتند.

اما از ژانویه تا ژوئن سال جاری این رتبه بندی دچار تغییرات شده است، بطوری که اکنون سری دستگاه‌های WhatsMiner M20 شرکت MicroBT در صدر قرار دارد و دستگاه‌های سری S17 Bitmain، InnoSilicon ، Canaan، Ebang و Zhong به ترتیب جایگاه‌‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس داده‌های سوددهی ماینر سایت F2pool، دستگاه پرچمدار شرکت BitMain یعنی AntMiner S17 Pro از نظر بازدهی استخراج در رده سوم و بعد از دستگاه Tardis شرکت BitFury و WhatsMiner M20S شرکت MicroBT قرار گرفته است. بر اساس اطلاعات تبلیغ شده در وبسایت این دو شرکت، قیمت دستگاه WhatsMiner M20S 3000 دلار، و AntMiner S17 Pro قیمتی معادل ۴۰۰۰ دلار دارد.

اگرچه ظرفیت سفارشات مربوط به این دستگاه‌های پرچم دار تا نوامبر و دسامبر امسال تکمیل شده، اما زوزینگ ینگ (Zuoxing Yang) بنیانگذار شرکت MicroBT به سایت CoinDesk گفته است که محدودیت ظرفیت تولید به دسترس بودن تراشه‌ها از سوی تولیدکنندگان قطعات ما بستگی دارد. برای نمونه شرکت MicroBT برای سری دستگاه‌های M20 خود از تراشه‌های ۱۰ نانومتری استفاده می‌کند که در مقایسه با تراشه‌های پیشرفته تر۷ نانومتری مورد استفاده شرکت Bitmain در سری AntMiner S17 به مراتب بیشتر در دسترس و نسبتاً مقرون به صرفه تر است.

در حالی که شرکت Bitmain همواره به تراشه‌های ساخته شده توسط شرکت تولیدکننده تراشه نیمه هادی تایوان (TSMC) اتکا کرده است، شرکت MicroBT برای محصولات پرچمدار خود از اوایل امسال قطعات خود را بجای TSMC از سامسونگ تامین می‌کند. هر دو شرکت TSMC و سامسونگ تخمین زده اند که تقاضا برای تراشه‌های استخراج رمز ارز در سه ماهه سوم و چهارم امسال دوباره اوج می‌گیرد.

منبع

 رکوردشکنی قدرت محاسباتی بیت کوین با ورود ۱۰۰ هزار ماینر جدید | عصرویرا

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 3 =