تاثیر عرضه اولیه توکن بهادار (STO) بر اقتصاد – عصرویرا

در حال پردازش اطلاعات...
شرکت نوین پردازان آتیه عصر ویرا

تاثیر عرضه اولیه توکن بهادار (STO) بر اقتصاد

راه‌کارهای تأمین منابع مالی برای استارتاپ‌ها از سال ۲۰۱۷ و به وجود آمدن مکانیزم عرضه اولیه سکه (ICO) تغییر شگرفی کردند.در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، بیش از ۱۴ میلیارد دلار سرمایه به پروژه‌های بلاک چین وارد شد، چرا که سرمایه گذاران زیادی می‌خواستند وارد این حوزه شوند و ساده بودن مدل ICO نیز این کار را تسهیل کرد.

کمتر از یک سال است که بازار ICO دچار رکود شدید شده است اما تاثیر این مدل جدید تأمین سرمایه جمعی، سال‌ها طول خواهد داشت کشید زیرا استارتاپ‌های متعددی به دنبال ایجاد توکن برای دارایی‌های واقعی خواهند بود و از قدرت جمع برای تأمین مالی پروژه‌های خود استفاده خواهند کرد اما برای انجام این کار، این شرکت‌ها باید رویه‌های استاندارد شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) را رعایت کنند. طبق این قوانین، همه دارایی‌های رمزی به جز بیت‌کوین و اتریوم، اوراق بهادار تلقی می‌شوند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار در مورد ICO بین utility token و توکن بهادار تفاوتی قائل نمی‌شود. بنابراین عرضه هر نوع توکنی باید مطابق با قوانین فدرال مربوط به اوراق بهادار باشد. طبیعی است که این امر منجر به پارادایم جدیدی به نام عرضه توکن بهادار (STO) شده است.

تفاوت‌های اصلی STO و ICO

بر خلاف ICO، عرضه توکن بهادار در واقع نوعی قرارداد سرمایه‌گذاری روی یک دارایی است و از این لحاظ که ابزار مالی قابل معاوضه و قابل مذاکره‌ای است، همه ویژگی‌های اوراق بهادار را دارد. پشتوانه STO یک دارایی واقعی است و باید از قوانین کمسیون بورس و اوراق بهادار تبعیت کند.

از سوی دیگر، ICO هیچ گونه وثیقه‌ای ندارد. صادرکنندگان ICO تلاش می‌کردند الزامات قانونی را با این ادعا دور بزند که توکن‌های آن‌ها نوعی utility هستند نه نوعی اوراق بهادار (همان طور که قبلا گفته شد، کمیسیون بورس و اوراق بهادار این استدلال را قبول ندارد). STO نه ICO است و نه عرضه عمومی سهام (IPO)، بلکه همپوشانی‌هایی با هر دو مدل تأمین منابع مالی دارد.

در اولین روزهای افزایش محبوبیت ICOها، توکن‌هایی که ادعا می‌شد الزامات کمیسیون بورس و اوراق بهادار را رعایت کرده‌اند فقط به سرمایه‌گذاران دارای صلاحیت فروخته می‌شدند. در همین راستا، صنعت بلاک‌چین، چارچوب «توافق ساده برای توکن‌های آتی» (SAFT) را ایجاد کرد که با هدف ساده کردن روال تأیید صلاحیت سرمایه‌گذارها به وجود آمده بود. مدل SAFT عمر زیادی نکرد و هنوز شاهد تغییرات زیادی در عرصه توکن‌سازی هستیم.

سرمایه‌گذاری روی توکن‌های utility نیاز به تأیید صلاحیت ندارد و بخشی از محبوبت این نوع توکن‌ها هم به همین دلیل است. این بدان معنی است که عملا هر کسی می‌تواند در فروش توکن‌های utility شرکت کند، مشروط بر آنکه از قبل ثبت‌نام کند و حداقل الزاماتی که صادرکننده توکن تعیین کرده است را داشته باشد.

وب سایت Hacked.com طی ۲ سال، ۴۷۴ ICO را بر اساس ویژگی‌های اقتصادی توکن‌ها، تیم، فرصت بازار و ریسک ارزیابی کرد. آخرین پروژه‌ای که ارزیابی و بررسی شد، توکن BitTorrent بود. در ادامه، نموداری از روند رشد ICOها از ابتدای بهار ۲۰۱۷ را مشاهده می‌‎کنید.

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =