آموزش سامانه وبینار عصرویرا – نحوه ثبت رویداد – عصرویرا

در حال پردازش اطلاعات...
شرکت نوین پردازان آتیه عصر ویرا

آموزش سامانه وبینار عصرویرا – نحوه ثبت رویداد

در این مقاله، سعی داریم تا با آموزش نحوه فعالسازی و ایجاد اتاق وبینار، کاربران عزیز را در استفاده هرچه بهتر از این سرویس راهبردی یاری کنیم. سامانه وبینار عصرویرا، جزو پیشرفته ترین سامانه های وبینار کشور بوده که هم اکنون  بسیاری از کاربران در حال استفاده از این سرویس جهت جلسات و گردهمائی های خود هستند.

وبینار چیست ؟

کلمه وبینار ترکیب دو کلمه «وب» و «سمینار» است و به معنای یک ارائه، تدریس یا کارگاه آموزشی است که از راه وب ارائه می شود. وبینارها می توانند به شکل یک طرفه برگزار شوند به این معنی که فقط ارایه دهنده مطالب خود را بیان می کند و مخاطبین مطالب را می بینند و می شنوند که در این شکل تعاملی وجود ندارد. از طرف دیگر وبینارها می توانند به صورت تعاملی برگزار شوند؛ یعنی کاربران و مخاطبین هم می توانند ارایه دهنده مطالب باشند .
وبینار با ویدیو کنفرانس متفاوت بوده و علاوه بر تفاوت های فنی در کدک ها و استاندارد ها، در نوع ارایه نیز متفاوت است. در وبینار ،  ارایه یک یا چند ارایه دهنده برای چند ده یا چند صد نفر در جلسه یا سمینار می باشد.

همانگونه که به اطلاع کاربران گرامی در صفحات رسمی عصر ویرا در شبکه های اجتماعی رسیده است، در حال حاضر با توجه به شرایط کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا و توصیه پزشکان به فعالیت دورکاری در منزل ، سامانه وبینار عصر ویرا برای کاربران سازمانی دارای رتبه سورین به بالا به صورت کاملا رایگان ارائه شده است. و فعلا تا اطلاع ثانوی، بدلیل اختصاص کلیه ظرفیت سرور به کاربران سازمانی، امکان خرید سرویس های وبینار توسط دیگر کاربران غیرفعال می باشد و تنها کاربران مجاز، امکان ایجاد وبینار از طریق بخش “اتاق های شخصی”  را دارا می باشند.
 البته امکان دعوت کاربران دیگر برای شرکت در وبینار، توسط کاربر برگزار کننده به صورت کاملا رایگان وجود دارد. 

در منوی مربوط به وبینار در پورتال عصرویرا، سه گزینه وجود دارد که به تشریح آن ها می پردازیم:

 1. سفارش پکیج ها
 2. کل وبینارها
 3. اتاق های شخصی

سفارش پکیج ها

در این بخش کاربران می توانند بر اساس نیاز خود، پکیج مورد نظر خود را خریداری نموده و ظرفیت سرور را به مقدار و زمان مورد نیاز خود رزرو نمایند.

همانطور که مشاهده می شود، امکان رزرو انواع پکیج ها با انواع مشخصات وجود دارد.

کل وبینارها

در این بخش امکان مشاهده کل وبینار های برگزار شده و یا در حال برگزاری وجود دارد. تنها کاربرانی که توسط ایجاد کننده اتاق، مجوز داشته باشند امکان ورود به اتاق وبینار را در ساعت مقرر شده خواهند داشت.

جهت ورود به اتاق ها و شرکت در وبینار، باید نام کاربری و رمز اختصاصی و کلید عمومی اختصاصی خود را داشته و با استفاده از آنها وارد اتاق خود شوید.

در بخش وبینارها، به عنوان مثال در تصویر زیر، دو وبینار توسط کاربران ایجاد شده است.

ستون های جدول شامل:

 1. تاریخ شروع وبینار
 2. سازنده اتاق
 3. نام اتاق
 4. تعداد کاربران مجاز
 5. تاریه اعتبار سرویس
 6. توضیحات اتاق

لازم به ذکر است، امکان ورود به اتاق و شرکت در وبینار تنها برای ساعت مقرر و کاربران مجاز، وجود دارد. 

اتاق های شخصی

در این بخش، اتاق های ساخته شده توسط کاربر، و یا دعوت شده قابل مشاهده می باشند. در این بخش امکان ایجاد اتاق جهت برگزاری وبینار نیز وجود دارد.

با انتخاب گزینه “ایجاد وبینار رایگان سازمانی” ، کاربر به صفحه ایجاد وبینار هدایت می شود که در تصویر زیر قابل مشاهده است:

بخش های مختلف در فرم ایجاد وبینار عبارتند از:

 1. نام اتاق (مثال:  اتاق آموزش عصرویرا)
 2. تاریخ رویداد (مثال: ۱۳۹۸/۰۱/۱۹ ساعت ۱۶  الی ۱۸) :  تنها در تاریخ و ساعت ثبت شده، امکان ورود شرکت کنندگان به اتاق وجود دارد.
 3. نوع رویداد (عمومی / خصوصی /  با پرداخت هزینه)
 4. سرویس انتخابی (مثال: وبینار سازمانی ۲ نفره و  ۲ ساعته)
 5. توضیحات رویداد (مثال: رویداد آموزشی دیجیتال مارکتینگ فصل ۳ )
 6. تصویر اتاق
 7. اضافه کردن و دعوت کاربر (کاربر عادی یا شنونده  / ارائه دهنده / اپراتور) : که شامل وارد کردن کد کاربری و نقش کاربر در وبینار مذکور می باشد.

نکات مهم در ثبت رویداد:

 • برای وبینار خصوصی، کد های کاربری دعوت شدگان را بگیرید روی کاغذی یاداشت کنید
 • هماهنگی لازم با کاربران انجام دهید.
 • کد های کاربری و دسترسی لازم همه کاربران در وبینار انجام دهید. در صورت عدم تعیین دسترسی کاربران ،  بعد از ساخت رویداد امکان اضافه کردن کاربر به آن وبینار نیست و امکان ویرایش اتاق نیست.

توضیح هر نقش در اتاق

هر کاربر در اتاق وبینار دارای نقشی می باشد که بر اساس آن، دسترسی های مخصوص به آن نقش برای کاربر فعال یا غیرفعال می باشد.

 • نقش کاربر عادی: تنها امکان ورود به اتاق به عنوان یک شنونده و شرکت کننده وجود دارد.
 • نقش ارائه دهنده :  امکان استفاده از ابزار های اتاق جهت انجام ارائه مورد نظر و نمایش فایل ها و …
 • نقش اپراتور:  مسئولیت کنترل اتاق و وبینار و اجازه ورود یا اظهار نظر و …  برای کاربران دیگر.

در مطالب آینده در خصوص نحوه استفاده از امکانات اتاق وبینار آموزش داده خواهد شد.

, , , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 3 =